twitter google

Upcoming Programming On Fight Network

fight network

The upcoming schedule for Fight Network will feature a look back at Anderson Silva, Antonio Silva, Vitor Belfort and others in action at Cage Rage.

Check out the list of programming planned through the rest of the week below. Live events planned include Enfusion 24 featuring kickboxing from the Netherlands.

Tuesday, Feb. 3

11:30 a.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.

12:30 a.m. ET – Best of ROH Wrestling – Featuring the biggest stars from ROH’s past including CM Punk, Bryan Danielson and Samoa Joe.

7:00 & 7:30 p.m. ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based professional MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – Hard Knocks Fighting 41 – Featuring Rodney Wallace vs. Misha Cirkunov from Jan. 30, 2015 in Calgary, Ontario.

11:00 p.m. ET – BAMMA USA: Badbeat 8 – Featuring Jared Papazian vs. Terrion Ware, Joseph Henle vs. Miguel Cosio and Ernest Chavez vs. Tom Gloudeman from Mar. 15, 2013 in Commerce, CA.

Wednesday, Feb. 4

6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ET – Fight News Now. MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ET – Fighting Spirit MMA – Compilations of international MMA fights from ONE FC, UCMMA, KSW, WFC, FFC, BAMMA, EFC Africa and more.

9:00 p.m. ET – Cage Warriors Fighting Championship 64 – Featuring James Pennington vs. Cory Tait and David Lee vs.Nad Marimani from Feb. 15, 2014 in London.

11:00 p.m. ET – MMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

Thursday, Feb. 5

1:30 a.m. ET – Ultimate Challenge MMA 31: Grove vs. Czerwinski – Featuring Neil Grove vs. Tomasz Czerwinski in heavyweight action from Dec. 1, 2012 in London.

6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Professional MMA from Florida featuring Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkle, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – Enfusion Season 3 – Fighters from 18 different countries compete in the 85 kg MAX category in Ohrid, Macedonia as they live and train together in their quest for a kickboxing title.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, featur4es and inside analysis on the fight game.

11:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

Friday, Feb. 6

12:00 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

2:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 a.m. ET – Best of DEEP – Featuring class fights from the historic Japanese DEEP promotion including Shinya Aoki, Hayato Sakurai and Gegard Mousasi.

5:00 a.m. ET – Best of Jewel – Classic fights from the all-female Japanese MMA league, Jewels.

7:00 a.m. ET – Championship Fighting Alliance – Professional MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkle, Luis Palomino and others.

6 p.m. ET – M-1 Challenge – Professional MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

8:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Frank Shamrock – Sit-down interview with MMA pioneer Frank Shamrock.

9:00 p.m. ET — KSW 27: Cage Time – Featuring Mamed Khalidov vs. Maiquel Falcao and Mariusz Pudzianowski vs. Oli Thompson from Gdanslk, Poland.

11:00 p.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and more.

Saturday, Feb. 7

1:00 a.m. ET – SuperKombat: New Heroes Optaija 2013 – Featuring Ivan Stanic vs. Laurent Attrifi, Andy Van Steen vs. Mladen Brestovac and more from Feb. 2, 2013 in Opatija, Croatia.

4:30 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m-by-12m arena with three levels.

6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring Krzysztof Soszynski vs. Yan Pellerin from TKJO 26 and Todd Gouwenberg vs. Martin Desilets from TKO 27.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Tyson Griffin vs. Urijah Faber from Gladiator Challenge 42.

8:00 a.m. ET – Best of DEEP – Featuring classic fights from the historic Japanese DEEP promotion including Shimya Aoki, Hayato Sakuri and Gerard Mousasi.

9:00 a.m. ET – Best of Jewels – Classic fights from the all-famale Japanese MMA league Jewels.

10:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest, hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.

3:00 p.m. ET – Enfusion LIVE #24: Eindhoven – Live professional kickboxing from Eindhoven, Netherlands, featuring Ismael Lazaar vs. Thomas Vanneste for the Enfusion heavyweight world title.

5:00 p.m. ET – Ring of Combat 45 – Featuring Phillipe Nover vs. Mike Santiago and Frankie Perez vs. Adam Townsend from June 14, 2013 in Atlantic City, NJ.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – Final Fight Championship 13 MMA: Wolf vs. Milinkovic – Featuring Igor Jurkovic vs. Luis Tavares in kickboxing action from June 6, 2014 in Zadar, Croatia.

Sunday, Feb. 8

10:00 a.m. ET – Best of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

11:00 a.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world, featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team.

Follow 5OZ