twitter google

Plenty Of Exciting Programming On Fight Network This Week

ufc 184

Check out the programming planned for Fight Network this week, which includes pre- and post-fight coverage from Saturday’s UFC 184 card.

Other highlights include a look back at the best ADCC matches featuring Matt Hughes, Tito Ortiz and Eddie Bravo, along with plenty of kickboxing and MMA programming.

Tuesday, Feb. 24

2:30 a.m. ET — XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.

3:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Frankie Edgar – Sit-down interview with former UFC lightweight champion and featherweight contender Frankie Edgar.

7:00 & 7:30 p.m. ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based professional MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – Havoc Fighting Championship 7 – Featuring Jordan McKay vs. Andrew Buckland and Sabah Fadai vs. Tim Tamaki from Dec. 19, 2014 in Red Deer, Alberta, Canada.

11:00 p.m. ET – GFL: Best Battles 3 – Highlights from regional MMA, kickboxing and boxing events showcasing memorable knockouts and submissions.

Wednesday, Feb. 25

3:00 a.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star’s top prospects in the cage.

4:00 a.m. ET – Rocktagon MMA – Pro and amateur MMA from Ohio featuring the next generation of stars.

6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ET – Fight News Now. MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ET – – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – Cage Warriors Fighting Championship: Fight Night 10 – Featuring Allan Love vs. Norman Paraisy from Mar. 28, 2014 in Amman, Jordan.

11:00 p.m. ET – MMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

Thursday, Feb. 26

1:30 a.m. ET – Ultimate Challenge MMA 34 – Featuring Makunga Bunduku vs. Ricky Campbell and Nathan Jones vs. Julian Kerr from June 1, 2013 in London.

6:00 p.m. ET – Championship Fightling Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

7:00 p.m. ET – Enfusion Season 3 – Fighters from 18 different countries compete in the 85kg MAX category in Ohrid, Macedonia as they love and train together in their quest for a kickboxing title.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, featur4es and inside analysis on the fight game.

9:00 p.m. ET – M-1 Challenge 55: Guram Gugenishvili Memorial Show- Featuring Denis Smoldarev vs. Maro Perak and Kenny Garner vs. Aslambek Musaev from Feb. 21, 2015 in Tbilisi, Georgia.

Friday, Feb. 27

12:00 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

2:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 a.m. ET – Best of DEEP – Featuring class fights from the historic Japanese DEEP promotion including Shinya Aoki, Hayato Sakurai and Gegard Mousasi.

5:00 a.m. ET – Best of Jewels – Classic fights from the all-female Japanese MMA league, Jewels.

6 p.m. ET – M-1 Challenge – Professional MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

7:00 p.m. ET – UFC 184 Weigh-In – Live coverage of the official weigh in for UFC 184: Rousey vs. Zingano from Los Angeles.

8:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Josh Koscheck – Sit-down interview with UFC welterweight star Josh Koscheck.

8:30 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m-by-12m arena with three levels.

9:00 p.m. ET — KSW 30: Genesis – Featuring Borys Mankowski vs. Michail Tsarev and Aslambek Saidov vs. Rafal Moks from Feb. 21, 2015 in Posnan, Poland.

Saturday, Feb. 28

12:00 a.m. ET — Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

12:30 a.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, featur4es and inside analysis on the fight game.

1:00 a.m. ET – SuperKombat: VIP Edition Bucharest 2013 – Featuring Mike Zambidis vs. Harun Kina for the SuperKombat middleweight title from Aug. 31, 2013 in Bucharest, Romania.

6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring Patrick Cote vs. Jason Day from TKO29.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Rashad Evans vs. Jamie Jara from Gladiator Challenge 27.

10:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest. Hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.

3:00 p.m. ET – Ring of Combat 48 – Featuring Brendan Barrett vs. Justin Woods and Chris Wade vs. Frankie Perez from May 16, 2014 in Atlantic City, NJ.

7:00 p.m. ET – UFC 184 Pre-Show – Live pre-fight coverage for UFC 184: Rousey vs. Zingano in Los Angeles.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – Final Fight Championship: Futures 2 MMA – Featuring Ante Delija vs. Ruben Wolf from May 3, 2014 in Opatija, Croatia.

11:00 p.m. ET — Final Fight Championship: Futures 2 Kickboxing – Featuring Mladen Brestovac vs. Tomas Pakutinskas from May 3, 2014 in Opatija, Croatia.

Sunday, Mar. 1

1:00 a.m. ET – UFC 184 Post Show – Live post-fight reaction to UFC 184: Rousey vs. Zingano featuring event highlights and the live post-fight press conference.

10:00 a.m. ET – Best of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

11:00 a.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters takingon the renowned Thai National team.

7:00 p.m. ET – USA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features and a look back at the past.

7:30 p.m. ET – Judo Paris Grand Slam 2014 Highlights – Highlights of the 2014 Judo Grand Slam from Feb. 8-9, 2014 in Paris.

9:00 p.m. ET – King of Kings: World Grand Prix 2014 Gdansk 1 – Featuring Artur Kyshenko vs. Radoslaw Paczuski, plus the one-night, single elimination -93kg tournament from Oct. 17, 2014 in Gdansk, Poland.

Monday, March 2

1:00 a.m. ET – Best of GYM Boxing: MMA Fighters in Boxing – A special look at some MMA fighters in boxing action including Ali Nestor Charles and Travis Fulton.

Follow 5OZ